ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

İBADETTEN AMAÇ

Mehmet OKUYAN

26 Ağustos 2011, 10:21

Mehmet OKUYAN

Neden ibadet ediyoruz? İbadetlerin sonunda ne olacak? Yoksa ibadet, Allah ile kul arasında bir çeşir “  ticari alış verişmidir”, Başka bir ifade ile, Cennet’e yatırım, bir beklenti karşılığında harcanan emek, haşa, Cenab-ı Hak bu konuda açıktır. İşte ibret alınacak bir hadis: “ Kullarımdan gazaba uğrayan şu kimselerdir ki, Cehennem’den korktuğu ve Cennet’i umduğu için bana ibadet eder.”
İbadetin amacı ve neticesi, kötülükleri yok etmek ve iyilikleri sürdürmektir. Kötülüğün içinde her türlü haksızlık vardır. İyiliklerin içinde ferdi ve içtimai her türlü insanlık, sevgi, güzellik, güven, karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma vardır.

İslam’ın şartlarından namaz ve oruç, Kur’an-ı Kerimdeki açıklamalara göre kötülüklere engel olmak içindir. Allah’ın birliğini onaylamak ve ona uymak , Allah’ın kullarını aynı gözle görmek, aralarında aynı ölçüde eşit davranmak ve haklarına saygı göstermek içindir. Hac ve Zekat; içtimai yardımlaşmayı temin etme sorumluluklarıdır.

Namaz kılan, Allah’a yönelip kulluk görevini yapmakla, Allah tarafından nurlanır. Bu nur ondaki sıkıntıyı azaltır, kötülüğe yönelme isteğini azaltır. Oruç tutan; kendi nefsine hakim olarak Allah’ın iltifatını ve nurunu çeker. Bu nur kulun kötülüklerini azaltır, netice itibarıile Allah’ın birliğini tasdik, Allah’ın her kulunun hakkına saygıyı gerektirdiği gibi, sosyal adaleti ve birlik, beraberliği temin eder.
İbadet Allah’ın( c.c) hakkıdır. Allah’a hak tanımayan, kul hakkını nasıl tanır? Allah kendi hakkına saygı istemekle kullarının haklarınıda kefaleti altına almıştır. Allah’a ibadet eden, Allah’ın hakkına saygı gösterip, uyarken kulların haklarına uymayı, saygı göstermeyide Allah’a karşı garanti etmiş olur.

Allah’a ibadet eden, Allah’a kulluk etmiş olur. Kulluk iki temele dayanır, Hakka saygı, halka şefkat ve hizmet....

Cehennem’den kendini korumak, Cennet’i kazanmak amacı ile ibadet eden Allah’a ve halkına değil, kendine hizmet etmiş olur. Hizmet fedakarlık gerektirir, insan , insana vermekle, yardım etmekle Allah’a hizmet eder. Dünya halkı Allah’ın ev halkı konumundadır,  hepside sevgiye, saygıya layıktırlar, hepside birbirlerine hizmet ve yardım etmekle, ev sahibi olan Allah’a hizmet etmiş olur. İbadet eden bir insanın zihni, yüreği Allah’tan elde etmek istediği dünyalık ve Ahiretlik( ölüm ötesi) nimetlerinin listeleriyle değil, Allah’a saf ve içten bir muhabbetle, kulluk sevinciyle dolu olamalıdır. Allah her kulunun sahibidir. Kullarını O, hikmetle sevk ve idare eden O, işine kimseyi karıştırmaz, kulun mukadderatı Allah’ın elindedir. Mukadderatını istediği şekle getirmek kulun elinde değildir. Dua, öncelikle Allah’a şükür bakımından Allah’ın hukukuna sayğı nedenidir. Kul bu şüküre kendi ihtiyaçlarını eklemekle Allah’a olan ihtiyacını ortaya koymuş olur ve Allah’ın mercilik hakkına sayğı göstermiş olur.

İbadet, Allah’a Allah için yapılmalıdır ve bu sırada ağzın ifadelerine yürek ve fikir, sevgiyle, tapınmak aşkıyle, huşu içinde katılmalı, tamamı bu noktada birleşmelidir. Kişisel amaçlarla edilen dua ve kılnan namazda, rukü ve secdede bu bütünlük hasıl olmaz.

Akıl, fikir ve yüreğin dağınık hali ile ve yalnızca dil ifadesi ile bir alışkanlık neticesi yapılan ibadette bir anlam yoktur. Bu şekildeki insanın teypten ne farkı olur? İbadet tam bir fikir, his yönelişi ile olmalıdırki; Allah kuluna iltifatla baksın ve nur kalbine dolsun, vücudunu, benliğini sarsın. Kul öncelikle Allah’a samimi olmalı, Allah’ın kulunu her  şekli ile düşündüğüne inanmalı, ondan sonra her şey kolay. Kul bilmelidirki, günlük ibadeti, namazı bir makina hisizliği ile kılmak değildir. His kesilerek kılmak ve her fırsattan yararlanarak devamlı Allah’a müracaat etmektir. Sabahleyin uykudan kalkmak , kahvaltı yapmak, ögle ve akşam yemeklerine oturmak, su içmek, Allah’a şükür için  vesile ve ibadet konusu olduğu gibi her davranışta, her teşebbüste, Allah’a yönelmek ve Allah’ın adı ile  başlamak güzel bir nedendir.

Her iyi  haberde Allah’a şükür ve her acı haberde Allah’a sığınmak, günü aralıklarla  ibadetle geçirecek nedenlerdir. İbadet sadece Namaz kılmak değildir. Dünyayı geliştirip güzelleştirmek için çalışmak, insanların daha mutlu, huzurlu, sağlıklı bir şekilde yaşamalrı için tıbbi, teknik icatlar( buluş) yapmak için çalışmakda bir ibadettir. Her defasında Allah’ı anmak, sesizce düşünmekte ibadettir...

Bütün bu yazdıklarımızdan, ibadetin hayatın içinde, halka hizmet için geçerli olduğu görülmektedir. O, zaman İslam’ın gayesi, “ İllede güzel ahlak, Allah’ın ahlakı ile ahlaklanmak” ve insanlığa hizmet değilmidir?...

Bu haber 1244 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖŞE YAZARLARI

Kitaplar yeni çağın habercisidir19 Aralık 2014

GALERİ

HAVA DURUMU

iskenderun


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi