ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SEVGİLİ İSMET PAŞAM

Leman GÖÇMEN

26 Aralık 2012, 08:18

Leman GÖÇMEN

Her yirmibeş aralıkta aramızdan ayrılıp bizleri öksüz bıraktığın o soğuk ve karlı günü hatırlarım. Son nefesinde bile "Hükümet kuruldu mu?" diye soruşunda son yolculuğa gittiğin o gün o kalabalığın arasında olmayı çok istemiştim. Olmadı...
Seni gözyaşlarım ve dualarımla ebediyete uğurlamıştım. Sen hep o zor günlerin adamıydın. Cumhurbaşkanı olduktan bir sene sonra patlayan İkinci Cihan Harbi'nden; yeni benliğini bulmuş Türk milletini nasıl korumuştun. Zira harbin nasıl bir kıyım olduğunu en iyi bilenlerden biriydin. Bir evladının nasıl hem doğumunu, hem ölüp toprağa verildiğini görmediğini, ben bir yerde okumuş veya dinlemiştim. Nur içinde yat.

Daha sonra uzun muhalefet yılları zor günlerdi. O zaman özel korumalar yoktu. Ellidört seçimlerinde İskenderun'a gelişinde bu görevi babam Zeki Göçmen üstlenmişti. Babamın izinden gittim. Sana inanan, güvenen ekibin içinde olmaktan her zaman gurur duydum. Büyüklerimizden hep dinlemişizdir. Anne babaların ruhları çocukların üzerinde dolaşır onları kötülüklerden korurmuş, Lozan'da İnönü Savaşlarında İkinci Cihan Harbi'ndeki dehanla nasıl bizleri kurtardıysan, yine bizlere yol göster paşam.

Particiliğin, partizanlığın en cıvcıvlı dönemiydi. Sıkıntının çoğunu yine halk çekiyordu. Bir demecinde aynen şöyle demişti: Aziz yurttaşlarım, sizler oralarda birbirinizi yerken, milletvekilleriniz kokteyllerde kadeh kaldırıyorlar. Bu sözler beni çok etkilemişti. En yetkili ağızdan dinlemiştim. Arkadaşlık ilişkilerime çok önem veririm. Her partiye mensup çok sevdiğim arkadaşlarım vardır. Bilhassa Ankara'da ki Nezihe Seydioğlu, Tansu Çiller'in seçim komitesinde yüzüncü yıl temsilcisiydi. İki seçim dönemini Ankara'da geçirdim. Ama oylarımı kullanmak için İskenderun'a geldim. Ben onun etkinliklerine giderdim. O da bizimkilere gelirdi. Mesela birinde Köy Enstitüleri'nin kuruluş yıldönümü etkinliklerine gitmiştik. Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'ndaydı. Öyle bir kalabalık ve coşku vardı ki, konuşmacıları gözyaşlarımızla dinlemiştik. Ona buradan selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

Onun varlığı benim Ankara'da ki zor günlerime ilaç olmuştur. O günlerde ilkokul talebesi olan bir torunu vardı. Baran...

Anne çalıştığı için okul çıkışı babaannesine gelirdi. Bir akşam üzeri evime gitmek üzere hazırlanıyordum. Arkadaşımda "Gitme, bugün burada kal" diyordu. Yanıbaşımızda ki Baran "Gitme, burasıda senin evin sayılır" demişti. Ne güzel ve ne büyük bir laftı. Çocuklar ailelerin aynasıdır. Çok mutlu olmuştum. Şimdi lise talebesi olmuş. Ona sonsuz başarılar diliyorum. Gözlerinden öpüyorum.

Bir Anıtkabir ziyaretinde İsmet İnönü'nün anıtkabrinde çekilmiş bir hatıra fotoğrafımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Ve diliyorum ki ölüm yıldönümünde tarihçilerimiz ve konuşmacılarımız, onun hayatından bir devlet adamı olmasını anlatırlar, bütün dünyada bu kurallar geçerlidir.
Hoşça kalın.

Bu haber 589 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖŞE YAZARLARI

Reyhanlı Barajı28 Ocak 2015

GALERİ

HAVA DURUMU

iskenderun


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi