ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
500 metre arayla termik santral

500 metre arayla termik santral

Tarih 07 Kasım 2012, 09:05 Editör SES Gazetesi

Temiz Enerji Platformu ve Türkiye Çevre Platformu işbirliğiyle düzenlenen "Türkiye'nin çevre sorunlari ve kirli teknoloji" forumunda, İskenderun Körfezi'nde yapımı süren ya da inşası planlanan termik santraller de gündeme geldi.

Forumda, Doğu Akdeniz Bölgesindeki termik santrallere karşı hukuk mücadelesi başlatan Avukat İsmail Hakkı Atal, bölgede planlanan 17 termik santralden 9'unun lisans aldığını, bu santrallerin bazı yerlerde 500 metre arayla kurulmak istendiğini belirtti ve bunun 'mantıksızlık' olduğunu kaydetti.

'38 bin ÇED'in 32'sine iptal edildi'

500 metre arayla termik santral kurulma planı üzerine değerlendirme yapan Atal, "Böyle bir durum gerçekleşirse ölümler artar. Tek bir termik santral yılda 5,5 milyon ton kömür yakarken, bu termik santrallerde çalışan insanların dahi ölebileceği gerçektir. Çünkü, termik santrallerin bacasından çıkan zehirli gazları tutabilen bir sistemin dünyada yok. Sugözü termik santralinin yanı başındaki Sugözü köyünde kuzuların ve buzağıların sakat ya da ölü doğduğu, termik santrallerin tabi olduğu  ÇED sürecinin tamamen uydurma ve bürokratik prosedür olarak görülen sonucu baştan belli bir süreç olduğu, ÇED yönetmeliği yürürlüğe girdiğinden bu yana  Çevre Bakanlığına yapılan
38.000 ÇED başvurusundan sadece ve sadece 32 tanesinin ÇED olumsuz aldığı, ÇED raporlarının tesisin yanında kurulu diğer kirletici tesisilerin havaya, suya ve toprağa etkisi hesaplanmaksızın
sanki o bölgede sadece o tesis varmış gibi ÇED raporunun alındığı, İskenderun Diler Termik Santrali davasında ÇED raporunu iptal edilirken, şirketin hemen yeni bir ÇED yaptırararak inşaata devam ederek, yargıya karşı hülle yaptığı ortadadır" dedi.

'Rüzgara lisans yok, termik santrale var'

Doğu Akdeniz  Çevre Dernekleri, Adana Tabip Odası ve Adana Ziraat Mühendisleri Odası işbirliğiyle 9 termik santral için lisans iptal davası açtıklarını anlatan Atal, şunları söyledi: "Türkiye'nin 2006'da AB'ye verdiği taahhüt doğrultusunda kırsal alanda yaşayan ve tarım-hayvancılıkla geçinen yüzde 35 (28 milyon ) nüfusunu 10 yıl içinde yüzde 8'e (5 milyon) çekmeyi taahhüt ettiği ve bu doğrultuda çiftçinin, köylünün yoksullaştığı, yoksullaşan halkın termik santrallere iş kapısı olarak baktığını da gerçektir. Halk, kanserden öleceğini bildiği halde iş kaygısıyla köyünde termik santrale karşı çıkmamakta, çıkamamaktadır. Bu termik santrallerin çoğunluğun Türk isimli olup, ortakalır da yabancı özellkle de Alman-Fransız şirketleridir. Bu şirketlerin AB çevre mevzuatı nedeniyle kendi ülkelerinde termik santral kuramamaktadır. Ancak, Enerji Piyasası Düzenleme Kuruluna 2007-2010 arasında 80.000 MW çevre dostu rüzgar enerji başvurusu yapılırken, EPDK tarafından bu başvuruların bekletmekte ve termik santrallere lisans vermektedir."

Bu haber 1122 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HATAY

Büyükşehir, muhtarlarla buluştu

Büyükşehir, muhtarlarla buluştu Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Reyhanlı'nın mahalle muhtarlarıyla Hatay Mesleki Eğitim Kursları...

'Kurumların varlık sebebi halka hizmet'

'Kurumların varlık sebebi halka hizmet' Hatay Valisi Ercan Topaca, Reyhanlı Ticaret Odası Başkanı Necmeddin Zaroğlu'nu makamında kabul etti.

KÖŞE YAZARLARI

Kitaplar yeni çağın habercisidir19 Aralık 2014

GALERİ

HAVA DURUMU

iskenderun


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi