ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
'Silahların kargo sahibi kim?'

'Silahların kargo sahibi kim?'

Tarih 07 Kasım 2012, 08:46 Editör SES Gazetesi

TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Yemen Savunma Bakanlığı'nın açıklamasıyla gündeme gelen ve Mersin'den Yemen'in Aden Limanı'na yanaşan bir Türk gemisinden çıkan silahları, önergeyle Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na sordu.

Üç bin silahın bisküvi kutuları içine gizlendiğini anımsatan Milletvekili Ediboğlu, Davutoğlu'na "Bu silahların kargo sahibi kimdir? Silahlar kime gönderilmiştir? Geminin adı nedir? Mersin Limanı'ndan usulüne uygun mu yüklenmiştir?" diye sordu.

'Suikast silahları mı?'

Hatay Milletvekili Ediboğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yazılı yanıtlamasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Türkiye’den yüklenen konteynerde bisküvi kutuları içerisine gizlenmiş 3 bin adet tabanca, otomatik silah ve susturucuya rastlandığı belirtilen açıklamada belirtilen bu silahların kargo sahibi kimdir? Silahlar kime gönderilmiştir? Geminin adı nedir? Mersin  Limanı'ndan usulüne uygun mu yüklenmiştir? Bu silahların basın yayın organlarında ifade edildiği şekilde Yemen’de muhalefetin önde gelen bazı isimlerine yönelik suikast düzenlemek amacıyla kullanılmak üzere, bu ülkeye yollandığı iddiaları doğru mudur? Bu durum halen istikrarsız bir yapıda olan Yemen’in güvenliğini ve istikrarını içinden çıkılamaz hale getirerek kaos ortamı yaratmaz mı? Türkiye'nin Suudi makamlar üzerinden Yemen yönetimine konunun ayrıntılarının kamuoyuna açıklanmaması yönünde baskı uyguladığı iddiaları doğru mudur? Türkiye'nin Suriye sınırından sürekli olarak silah kaçakçılığı yapılmasına göz yumduğu iddiaların olduğu bir ortamda  bu tip silah sevkiyatlarında Türkiye’nin adının geçmesi uluslararası toplum ve kuruluşların Türkiye’nin terör örgütlerine yardım eden ülke imajı uyandırması sonucunu doğurmaz mı? Uluslararası hukuk açısından değerlendirildiğinde bu gibi durumlar Türkiye’ye bir yaptırım olarak dönebilir ve risk yaratabilir mi?"

Bu haber 252 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TÜRKİYE

'Komplolar açığa çıkarılmalı'

'Komplolar açığa çıkarılmalı' 19-24 Aralık 1978 tarihlerinde yaşanan Maraş olaylarında yaşamını yitirenler 36. yıl dönümünde anıldı.

'Soydaşlar gelsin' imzası

'Soydaşlar gelsin' imzası Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı İskenderun Şubesi, Doğu Türkistan'daki 300 Uygur Türkünün Türkiye'ye g...

KÖŞE YAZARLARI

SOYSUZLUK22 Aralık 2014

GALERİ

HAVA DURUMU

iskenderun


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi