ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
'Büyükşehir taslağı tamamlandı'

'Büyükşehir taslağı tamamlandı'

Tarih 13 Eylül 2012, 08:25 Editör SES Gazetesi

Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Hatay'ında aralarında bulunduğu 14 ilin büyükşehir olması ile ilgili İçişleri Bakanlığı'nca tamamlanan taslağın Ekim ayında TBMM İçişleri komisyonuna geleceğini ve teklifin yine Ekim ayının sonuna kadar mecliste oylanmasının planlandığını belirtti.

Erzin'in Başlamış köyünde sakinler ve köy muhtarı Orhan Çağıran'la bir araya gelen Milletvekili Türkoğlu'na, AKP Erzin İlçe Başkanı Mehmet Akkaş, Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek, Hatay İl Genel Meclis Üyeleri Hasan Uzun ile Salih Gökakın da eşlik etti.
 
Türkoğlu, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Hatay’ın büyükşehir olması ile köylerin kalkacağını ve mahallelere dönüşecek, ama orman vasfında olan dağ köylerinin statüsü sabit kalacak. Başlamış Köyü sakinleri gelecek mahalli seçimlerde hem büyükşehir belediye başkanını ve meclis üyelerini, hem de Erzin İlçe Belediye Başkanını belirleyecek. Arsuz da muhtemel ilçelerden biri olacak. Harbiye’nin adı da Defne olarak adının değiştirilip, Payas ile beraber yeni ilçeler ihdas edilecek. 14 ilin büyükşehir olması ile alakalı taslak çalışması İçişleri Bakanlığı’nda bitti. Bu taslak inşallah ekim ayında TBMM İçişleri komisyonuna gelecek. Teklif, komisyonda kabul edilirse, genel kurula getirilip ekim ayının sonuna kadar mecliste oylanacak. AK Parti ve MHP erken seçim noktasında mutabakata vardılar. Seçim takvimi için 27 Ekim 2013 tarihi telaffuz edilmektedir. Dolayısıyla büyükşehir ile ilgili TBMM’de yürütülecek çalışmaların seçim zamanına kadar bitmesi elzemdir."
 
Hatay’ın büyükşehir olmasıyla kentsel dönüşüm projelerinde bir bütünlüğün yakalanacağını, alt yapı ve imar planlarında birleşik düzende hareket edileceğini anlatan Türkoğlu, açıklamasını şöyle sünrdürdü: "Kentsel dönüşüm projelerini imar ile birlikte büyük bir tasarım olarak düşünmek lazım. Büyükşehir projesi ile büyük ana arterlerin bulvarları, yeşil alanları, rekreasyon alanları, nerede konut olacağı ve nerede 1/25.000'lik planlara uygun şekilde sanayi tesisleri kurulacak. Nerede turizm tesislerinin kurulacağı, bir bütünlük içinde sistematize edilmektedir."

Bu haber 643 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HATAY

Hataylı, Corona virüsünden öldü

Hataylı, Corona virüsünden öldü Çalışmak için Suudi Arabistan'a giden Hataylı bir vatandaş, Corona virüsü nedeniyle Türkiye'de tedavi gördü...

Ulaşım fiyatında indirim istendi

Ulaşım fiyatında indirim istendi Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, CHP İskenderun Kadın Kollarının düzenlediği toplantıda vatandaşların...

KÖŞE YAZARLARI

Bütçeden işçi ve emekçilerin payına düşen21 Ekim 2014

HAVA DURUMU

iskenderun


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi