ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
'Büyükşehir taslağı tamamlandı'

'Büyükşehir taslağı tamamlandı'

Tarih 13 Eylül 2012, 08:25 Editör SES Gazetesi

Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Hatay'ında aralarında bulunduğu 14 ilin büyükşehir olması ile ilgili İçişleri Bakanlığı'nca tamamlanan taslağın Ekim ayında TBMM İçişleri komisyonuna geleceğini ve teklifin yine Ekim ayının sonuna kadar mecliste oylanmasının planlandığını belirtti.

Erzin'in Başlamış köyünde sakinler ve köy muhtarı Orhan Çağıran'la bir araya gelen Milletvekili Türkoğlu'na, AKP Erzin İlçe Başkanı Mehmet Akkaş, Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek, Hatay İl Genel Meclis Üyeleri Hasan Uzun ile Salih Gökakın da eşlik etti.
 
Türkoğlu, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Hatay’ın büyükşehir olması ile köylerin kalkacağını ve mahallelere dönüşecek, ama orman vasfında olan dağ köylerinin statüsü sabit kalacak. Başlamış Köyü sakinleri gelecek mahalli seçimlerde hem büyükşehir belediye başkanını ve meclis üyelerini, hem de Erzin İlçe Belediye Başkanını belirleyecek. Arsuz da muhtemel ilçelerden biri olacak. Harbiye’nin adı da Defne olarak adının değiştirilip, Payas ile beraber yeni ilçeler ihdas edilecek. 14 ilin büyükşehir olması ile alakalı taslak çalışması İçişleri Bakanlığı’nda bitti. Bu taslak inşallah ekim ayında TBMM İçişleri komisyonuna gelecek. Teklif, komisyonda kabul edilirse, genel kurula getirilip ekim ayının sonuna kadar mecliste oylanacak. AK Parti ve MHP erken seçim noktasında mutabakata vardılar. Seçim takvimi için 27 Ekim 2013 tarihi telaffuz edilmektedir. Dolayısıyla büyükşehir ile ilgili TBMM’de yürütülecek çalışmaların seçim zamanına kadar bitmesi elzemdir."
 
Hatay’ın büyükşehir olmasıyla kentsel dönüşüm projelerinde bir bütünlüğün yakalanacağını, alt yapı ve imar planlarında birleşik düzende hareket edileceğini anlatan Türkoğlu, açıklamasını şöyle sünrdürdü: "Kentsel dönüşüm projelerini imar ile birlikte büyük bir tasarım olarak düşünmek lazım. Büyükşehir projesi ile büyük ana arterlerin bulvarları, yeşil alanları, rekreasyon alanları, nerede konut olacağı ve nerede 1/25.000'lik planlara uygun şekilde sanayi tesisleri kurulacak. Nerede turizm tesislerinin kurulacağı, bir bütünlük içinde sistematize edilmektedir."

Bu haber 647 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HATAY

Türkiye'deki Suriyeliler araştırması

Türkiye'deki Suriyeliler araştırması Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezinin bin 501 kişiyle yaptığı Türkiye'deki Suriyeliler...

Teleferik istasyonuna 'müze'

Teleferik istasyonuna 'müze' Tarihi yapıların yoğun bulunduğu Antakya'nın Kurtuluş Caddesi'nde yer alan İplik Pazarı mahallesinden, Habi...

KÖŞE YAZARLARI

MÜNİR NURETTİN SELÇUK'UN MISIR KAHİRE KONSERİ 194224 Ekim 2014

GALERİ

HAVA DURUMU

iskenderun


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi