ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Amanos'a 10 kilometre kapalı tünel

Amanos'a 10 kilometre kapalı tünel

Tarih 27 Kasım 2013, 09:57 Editör SES Gazetesi

Hatay Milletvekili ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Reyhanlı'nın yakın tarihte bir travma yaşadığını belirtti ve halkın çifte bombalı saldırılardan sonra Reyhanlıların büyük bir sabır ve metanet gösterdiğini belirtti.

 Ergin, Amanos Dağı'nı delerek 10 kilometre uzunluğunda kapalı tünel ile dağın o yüzü ile bu yüzünü birleştirecek olan projenin ihale edildiğini, ocak veya şubat ayında projesinin bitirileceğini ve yapım ihalesini yapacaklarını da söyledi.
Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası tarafından verilen yemekte konuşan Ergin, ülkemizin 11 yıldır büyüme performansı gösterdiğini ve büyüme hızında Çin'den sonra dünyada ikinci olduğunu kaydetti. Ergin, öyle konuştu: "Türkiye'nin ulaştırmada, sağlıkta, eğitimde, tarımda geçmiş yıllarla mukayese edilmeyecek şekilde altyapı çalışması ve bunun getirdiği sonuçlar önümüzde. Doğudan batıya, kuzeyden güneye Türkiye bölünmüş yollarla, demir yollarıyla, hızlı trenlerle örülüyor adeta. 50 vilayetin üzerinde oldu havaalanımız, geçmişte olmadığı kadar yolcu şu anda, hava yolunu kullanmaya başladı. Türkiye'nin birikimi, mühendislik bilgisi, ekonomik kapasitesi 150 yıllık hayal olan Asya ile Avrupa'yı denizin altından birleştiren proje hayata geçti. Bugün İstanbul'da Asya'dan Avrupa'ya, sadece 4,5 dakikada geçebiliyorsunuz. Eğer köprülerden geçmek isterseniz 1-2 saat, o da iyi güne denk gelirseniz. Bu Osmanlı'nın son döneminden beri hayaliydi, bu toprakların ve bu toprakta yaşayan insanların ama bugün o hayal gerçek oldu. Kısa süre sonra sadece tren değil, lastik tekerlekli araçların da denizin altından ayrı bir tünelle iki kıta arasında gidip geldiğini göreceğiz. Bir yandan üçüncü köprü, faaliyete geçiyor ve çok hızlı ilerliyor."

Bu haber 218 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HATAY

Gözyaşlarım adaletin öldürülmesine

Gözyaşlarım adaletin öldürülmesine Eskişehir'de dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın (19) annesi Emel Korkmaz, mahke...

Yanan orman alanına fidan

Yanan orman alanına fidan 2013 yılında Belen'in Çakallı-Topboğazı mevkiinde meydana gelen orman yangınında yanan alanına törenle fidan di...

KÖŞE YAZARLARI

Soru sormayan toplumlar23 Ocak 2015

GALERİ

HAVA DURUMU

iskenderun


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi