ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
'Yanan ormanlar 30 yılda yenilenmez'

'Yanan ormanlar 30 yılda yenilenmez'

Tarih 19 Eylül 2013, 10:27 Editör SES Gazetesi

Hatay Gönüllüleri Konseyi Başkanı Tahir Dönmezer, Amanos Dağının çeşitli bölgelerinde çıkan yangınların ekolojik, tarihi ve kültürel mirasın yanında memleketin ekonomisi, turizmi ve imajına da büyük darbe vurduğunu ifade etti.

Dönmezer, "Yanmış orman alanlarının eski haline dönüşebilmesi için en az 20-30 yıl gerekmektedir. Bununla birlikte zaman kaybı, enerji kaybı, moral ve maddi kayıpları da göz ardı edemeyiz" dedi.
Orman yangınlarının yarattığı sonuçlar arasında "Ormanlarda yaşayan canlılar zarar görür, doğal afetlerin sayısında ve hızında çoğalma görülür, erozyon, sel-taşkın ve hava kirliliği hat safhaya çıkar, tabiat varlıklarımız büyük zarar görür, iklim sistemleri değişir (sıcaklık, rüzgâr, nem ve yağış gibi), ekonomik ve sosyal faaliyetleri olumsuz yönde etkiler (turizm, sağlık ve spor gibi)" bulunduğunu anlatan Dönmezer, ormanlardan sürekli faydalanmak için orman alanlarının genişletilmesi, bilinçli bir şekilde işletilmesi ve evamlı gözetlenmesi ve korunması gerektiğini kaydetti.
Erozyonu önleyen, odun ve kereste ihtiyacını karşılayan, dinlenme ihtiyacını gideren, tabiat varlıklarımızı barındıran, yağış sularını toplayıp, suların kaynaklar halinde çıkmasını sağlayan, havadaki oksijen-karbon dioksit dengesini sağlayan ormanların faylasının çok miktarda olduğunu anlatan Dönmezer, yazılı açıklamasında şunlara yer verdi: "Ormanlar, doğal dengeyi sağlamada önemli bir rol oynar. Bunun içindir ki ormanlarımızın korunmasının önemi burada başlar. Yangınların çıkış nedenlerinin yüzde 92’si insan kaynaklı, yüzde 8’i ise doğal afetlerden kaynaklı orman yangınlarıdır. Nedenleri ise; ihmal ve dikkatsizlik sonucu çıkan orman yangınlar ve kasıtlı çıkarılan orman yangınlarıdır. İlimizde binlerce dönüm orman alanımızın yangınla yok olması yetkilileri bir an önce zaman kaybetmeden harekete geçirmelidir. Orman yangınlarıyla ilgili sonuçlar ortaya konularak, tüm çalışmalar basın ve yayın organları kanalıyla halka duyurulmalı, eğitim toplantıları yapılmalı, halk bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Bu çalışmaların bir an önce başlaması ormanlarımıza göstereceğimiz saygımızın ifadesi olacaktır. Sonuç olarak; orman yangınlarının çıkış nedenleri ile ilgili yapılan incelemelerde ve teşkilatların yangınla mücadelede gösterdiği duyarlılığın, ormanların korunması konusunda gösterilmediği kanaati bizleri düşündürmektedir. Bu konuda da yapılacak çalışmalar geleceğe ışık tutacaktır."

Bu haber 176 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HATAY

Valiye 'tarım brifingi'

Valiye 'tarım brifingi' Hatay Valisi Ercan Topaca, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi'den ilde devam eden faaliyetler h...

'Silahı kapan, devlet ilan ediyor'

'Silahı kapan, devlet ilan ediyor' 150 dönüm tarla, iki traktör, anbarlarda tonlarca buğday ve arpa ile 63 yıllık emekle kurduğu ev ve düzeni, yüzbinl...

KÖŞE YAZARLARI

PATLICANIN SALTANATI22 Ekim 2014

HAVA DURUMU

iskenderun


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi