ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

İSDEMİR'de grev 15 Temmuz'da

İSDEMİR'de grev 15 Temmuz'da

Tarih 05 Temmuz 2013, 09:10 Editör SES Gazetesi

Çelik-İş Sendikası ile İSDEMİR'de 4 bin 500 çalışan adına yürütülen toplu iş sözleşmesinde sonuç alınamayınca, sendika 15 Temmuz'da greve çıkma kararı aldı.

İSDEMİR yönetimi, çıplak ücreti bin 500-2 bin lira olan ücretlere yüzde 6.30 zam önerirken, Çelik-İş Sendikası ise çıplak ücreti 2 bin 500 ile 3 bin 500 lira arasında değişen ERDEMİR ücretini istiyor. ERDEMİR çalışanlarına ortalama 4 bin 500 lira ile 5 bin lira arasında ücret ödüyor. İSDEMİR ile ERDEMİR ücretleri arasında ortalama yüzde 48,76 oranında fark bulunurken, Ereğli Demirçelik Fabrikaları'nda imzalanacak sözleşme sonrası bu farkın yüzde 55-60'a çıkması öngörülüyor.

Sendika, işten atılmalara karşı sözleşme güvencesi istiyor
İSDEMİR Lojmanlarında düzenlenen açık hava toplantısında çalışanlarını bilgilendiren Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, fabrika yönetimine de 'uzlaşı olmazsa grev tarihimiz 15 Temmuz Pazartesi günü' mesajını iletti. Çalışanların ailelerinin de katıldığı açık hava toplantısında işçiye seslenen Gül, "İSDEMİR işçisi ve ailelerini boynu asyla bükük kalmayacak" dedi. İşçinin örgütsüz ve sendikasız olmadığını ifade eden Gül, "Ne dümenler kurulursa kurulsun, ne oyunlar oynanırsa oynansın vız gelir, tırıs gider. Bizim yüreğimiz aslan yüreğidir. Korkumuz yok. Başınızı asla eğdirmeyeceğiz. Yürekleri fare gibi olanları, aslan gibi görmeyeceğiz. İSDEMİR’de işler iyi gitmiyor. Teşvik adı altına işten çıkarılmalar var. Altı maaşı teşvik diye veriyorlar sonra ‘biz senle çalışmak istemiyoruz” diyorlar. İSDEMİR yönetimi adam gibi işten çıkarma yapsın ve ‘biz işten atıyoruz” desinler. Toplu sözleşmenin en önemli maddesi bu teşvik olacak. Teşviki asla kabul etmiyoruz. Geçmiş dönemde önce insan anlayışı vardı. Şimdi soruyorum buna inanıyor musunuz? Hepinizin 'hayır' dediğini duyuyorum. Çalışanlar yönetime inanmıyorsa, o işletme de işler iyi gitmiyor demektir. İş yerinde Mobing yani psikolojik baskı uygulanıyor. Yanımızda bir devlet var. Orada El-Muhaberat var. Burada da ajan gibi ajanlar çoğaldı. Bizi işimizle, açlıkla korkutamazlar. Bizler, ihanet görmedik, kimseye de ihanet etmedik" diye konuştu.
Çeliş işçileri, toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamamasını sakal uzatarak protesto ettiğini anımsatan Gül, "Az önce toplu sözleşme görüşmesinden çıktık. Bize birinci yıl için yüzde 6.30, ikinci yıl içinde enflasyon oranında zam önerdiler. Bu teklifi işçimize soralım, dedik. Onlar kabul ederse hemen dönüp sözleşmeyi imzalarız, dedik. Şimdi soruyorum, önerilen zammı kabul ediyor musunuz?" dedi ve 'hayır' yanıtını aldı. İSDEMİR yönetimine 'teklifiniz kabul edilmedi' diye seslenen Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İSDEMİR'de 200 adıt lojman boş tutuluyor. Norm kadrolar ilerlemiyor. Bunları sorguluyoruz, işveren cevap veremiyor. Fabrika yönetimi çalışanlarına değer vermezse, işçi de ‘İSDEMİR iyi yönetilmiyor’ der. İsmail Akçakmak’tan sonra İsdemir iyi yönetilmiyor. O bizimle güldü, bizimle ağladı. Bizler böyle bir yönetim anlayışı istiyoruz. İşçi çıkartılırken gülen ve kahve tokuşturan bir yönetim istemiyoruz. Titre ve kendine gel genel müdür. Benim korumam gereken bu işçiler demelisin, çünkü sermayeyi herkes korur. Atatürk’ün ordusu, İSDEMİR işçisinin emeğinin karşılığını vermek istemez olur mu? OYAK yönetimi işçinin hakkının verilmesinden rahatsız olmaz."
Belen Belediyesinde en düşük işçi ücretinin 2 bin 330 lira, en yüksek ücretin de 3 bin 377 lira olduğunu anlatan Gül, "Yüksek fırınlarda, bin 800 derece sıcaklıktaki Sinter ünitesinde çalışan işçimiz belediye işçisinden daha mı az ücret alacak? Bunun cevabı verilmelidir."

Grev tarihi 15 Temmuz
Sendikanın, İSDEMİR'de grev tarihini 15 Temmuz 2013 olarak belirlediğini anlatan Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Gül, "15 Temmuz’da İSDEMİR kapılarında grev gömleklerini hep birlikte giyeceğiz. Hak verilmez, hak alınır. Sizlere soruyorum; eğer haklarımız verilmezse  15 Temmuz da hepimiz kapıda mıyız? Üç kez sordum üçünde de 'evet' dediniz. İSDEMİR ve OYAK yönetimine teklifim var. Gelin Karabük'teki gibi bir mutluluk resmi çizelim ve 15 Temmuz’dan önce bu sözleşmeyi bitirelim. Bizim için mutluluğun resmi, davul zurnayla İSDEMİR ve OYAK yönetimiyle birlikte toplu sözleşme yapmaktır" ifadesini belirtti.
Bilgilendirme toplantısına sendikanın genel sekreteri Yunus Değirmenci, genel mali sekreteri Bayram Altun, genel teşkilatlandırma sekreteri Muharrem Şahin, genel eğitim sekreteri Recep Akyel, İskenderun Şube Başkanı Metin Önde ve YK üyeleri Hacı Gönül, Tuncay Avcı, Musa Okcu ile Murat Kayış da katıldı.

Bu haber 1543 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EKONOMİ

Türkiye'nin ilk çelik Ar-Ge'si ERDEMİR'e

Türkiye'nin ilk çelik Ar-Ge'si ERDEMİR'e İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları'nın da sahibi olan Erdemir, Ar-Ge Merkezi belgesini, 3. Özel Sektör Ar-Ge...

İSDEMİR hisseleri borsaya

İSDEMİR hisseleri borsaya İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. Çalışanları Yardımlaşma Sandığı'nın başvurusu üzerine Başbakanlık Sermaye Piyasa...

KÖŞE YAZARLARI

CEMEAT &HÜKÜMET ZEKÎ DE, ÂLEM APTAL MI?18 Aralık 2014

GALERİ

HAVA DURUMU

iskenderun


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi