ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Gece toprağa verildiler...

Gece toprağa verildiler...

Tarih 17 Mayıs 2013, 07:44 Editör SES Gazetesi

Reyhanlı'da meydana gelen bombalı saldırılarda yaşamını yitiren ve kimlikleri tespit edilemeyecek derecede vücutları zarar gören Ayşegül Kırar, Zahide Kuday, Sedat Pişen, Mustafa Kaya ve Kemal Baz'ın cenazeleri Adana Adli Tıp Morgu'ndan saat 20.00'de ilçeye getirilerek cep telefonu ışığında toprağa verildi.

Kırar ve Kuday'ın cenazelerinin üzerine eşarp ve kırmızı yemeni örtüldü, evlerinin önünde kılınan cenaze namazının ardından Reyhanlı Asri Mezarlığı'na gece toprağa verildi.

'Patlamayı yapanlar ülkenin kaderini tayin edememeli'

Kanın durmasını istediğini belirten Antakya Sivil İnisiyatifi ise yaptığı açıklamasında şunlara yer verdi: "Kürt insanımızla müzakere yaptık, İsrail ile müzakere yaptık, Suriye ile müzakere neden olmasın? Reyhanlı'daki menfur patlama bir milat olmalıdır. Bu büyük patlamayı yapan, yaptıran veya taşeron kullanan büyük aktörler Türkiye’nin kaderini tayin etmemelidir. Kirli ve kanlı çatışmaların durması için, yurdundan olan insanların acılarının son bulması için, komşuluk ilişkileri ve yeniden halkların kardeşliği için, bölgede ekonomik iş birliği için, barışın ve huzurun temini için acilen Suriye ile müzakere başlatılmalı diye düşünüyoruz
Bölge aktörlerinin de içinde olacağı yuvarlak masa neden oluşturulmasın? Türkiye bir barış sürecinin başını çekmiştir. Bölgede de barış ve diyalog sürecini başlatabilir. Halkımızın da bu adımı destekleyeceğinden kuşku duyulmamalıdır."

'Bir mum da sen yak'

Reyhanlı saldırısı ülkenin çeşitli kentlerinde 'Bir mum da sen yak' adıyla Cumartesi günü protesto edilecek. Yürüyüşler, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Isparta, Denizli, Mersin, Manisa, Bursa, Antalya, Gaziantep, Çanakkale, Kayseri, Samsun, Kastamonu, Konya, Kars ve Urfa'da yapılacak.

Ankara'da protestoya 22 gözaltı

Reyhanlı katliamını protesto etmek ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu istifaya çağırmak amacıyla Ankara'da düzenlenen öğrenci yürüyüşüne polis müdahale etti, çok sayıda öğrenci yaralandı. ODTÜ'de ögreciler kampüsün içine doğru yürüyüşe geçti. Öğrenciler "Katil ABD Ortadoğu'dan defol!; Hatay'ın hesabı sorulacak" sloganlari attı. Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü, DTCF, Hacettepe Üniversitesi Beytepe kampüsü ve ODTÜ'den öğrenciler ODTÜ kampüsünden Dışişleri Bakanlığına yürümek istedi, polis Cebeci'de ve ODTÜ'de öğrencilere müdahale etti, 22 öğrenci gözaltına alındı.

Reyhanlı basınına geçmiş olsun ziyareti

Basın İlan Kurumu (BİK) Hatay Şube Müdürü Murat Uçar da, Reyhanlı'daki gazetecileri ziyaret edip, geçmiş olsun dileğini iletti. Kentte yayın yapan üç yerel gazeteyi ziyaret eden Uçar, Reyhanlılı gazetecilere Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay’ın geçmiş olsun mesajını da iletti. Saldırıdan en fazla zarar gören Öncü Haber Gazetesine geçen Murat Uçar, gazete sahibi Hasan Özdemir’den bilgi aldı ve saldırılarda gazete bürosunun tüm camlarının kırıldığı, ofis mobilyalarının, klimaların ve bilgisayarların zarar gördüğü tespit edildi. Özdemir, bürodaki maddi hasarla ilgili olarak Hatay Valiliğine bağlı birimlerin hasar tespit çalışması yaptığını kaydetti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevlileri ise 10 ekiple Reyhanlı'yı dolaşarak hasar tespitini sürdürüyor.  

'Ulusal yas ilan edilmeli'

Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz de, Reyhanlı'da yaşanan felaket karşısında devletin yanında sivil toplum örgütlerinin de yardımda bulunacağını belirtti. Teksöz, "Hasar görmüş esnaf ve sanatkarlarımızın, halkımızın zararlarının karşılanması, bankalardan ve esnaf kefalet kooperatiflerinden kredi kullanmış esnaf, sanatkarların kredi ödemelerinin bir yıl faizsiz bir şekilde ertelenmesini talep ediyoruz" dedi.

Hatay Milletvekili Hasan Akgöl ise, Reyhanlı'da gerçekleşen patlamaların Cumhuriyet tarihinin en büyük patlamalarından biri olduğunu anımsattı. Akgöl, Antakya'da yaptığı açıklamada, Reyhanlı'da gerçekleşen patlamalarla ilgili ulusal yas ilan edilmesi gerektiğini belirtti ve 452 iş yeri ve 62 aracın tahrip olduğunu, 293 konutta ise çeşitli hasarlar oluştuğunu söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de, Reyhanlı saldırısının çok acı ve bir o kadar da beklenen bir olay olduğunu belirterek, "Olağanüstü bir döneme girdik. İç politikayla ilgili Başbakan neredeyse 'her şeyi ben bilirim', 'ben ne yapıyorsam doğrudur'. 'Herkes bana uyacak' diyor. Dış politikada ise Başbakanın papağan gibi ezberlemiş olduğu bir şey 'Esad çocukları öldürüyor.' Bu coğrafyada kim cana kıyıyorsa hepsine lanet olsun. Hepsini şiddetle kınıyorum" diye konuştu.
Hatay Gazeteciler Cemiyeti yönetimi de Reyhanlı’daki gazeteleri ziyaret edip, geçmiş olsun dileğini iletti. Hatay Valiliği de açıklamasında şunlara yer verdi: "11 Mayıs 2013 Cumartesi günü ilimiz Reyhanlı İlçesi'nde meydana gelen patlamalar sonrasında hayatını kaybedenlerin tamamı olay yerinden alınarak hastanelere nakledilmiştir. Olayın yaşandığı yerin dışındaki herhangi bir bölgeden ölü ya da yaralı herhangi bir kimse sağlık kuruluşlarına nakledilmemiştir. Adli Tıp Raporları ve hastanelerdeki tutanaklar da bunu doğrulamaktadır. Söz konusu haberlerde iddia edildiği gibi patlamanın haricinde kafası taşla ezilerek veya farklı bir şekilde hayatını kaybeden herhangi bir kişi olduğuna dair intikal eden bir resmi belge bulunmamaktadır. İddia konusu tüm yönleri ile araştırılmaktadır."

19 Mayıs konserlerine iptal

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yaklaşık 40 ilde geniş katılımlı halk konseri tertip ettiklerini belirtti ve "Reyhanlı'da cana kasteden zalimler 50 kardeşimizi katletti. Hatay'da bu acı, bu gözyaşı varken Gençlik Haftası ve Bayram kutlamaları içerisindeki halk konserlerine devam etmeyi doğru bulamazdık, bulmadık. Etkinliklerimiz devam edecek, coşkumuz devam edecek. Biz bu coğrafyada hep düşmanlara rağmen, hep hainlere, hep zalimlere rağmen bin yıldır bayrağını özgürlük içinde dalgalandıran bir milletiz. Ondan sonra da o özgürlüğün temeli olan coşkumuzu yaşatmaya devam edeceğiz ama biraz eğlence kısmını azaltarak, konserleri şimdilik öteleyerek, gelecekteki çok daha büyük coşkulara yelken açmak üzere" açıklamasını yaptı.

Mazlum-der'den Reyhanlı raporu

Mazlum-Der ise yayınladığı raporunda, Reyhanlı'da 50 bin Suriyeli hastaneye gidemiyor, linç ediliyor, polis seyirci' görüşünü kaydetti. Mazlum-Der, Reyhanlı saldırısının ardından "aşırı milliyetçi/ulusalcı partilere mensup fanatiklerin ırkçı saldırıları ve linç girişimleri"ne dikkat çekerek uyarıda bulundu. Raporda, “Yaklaşık 50 bin Suriyeli korkudan evinden çıkamamakta acil ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Hasta olanlar tedavi olmak için hastaneye gidememektedir” denildi. 

Bu haber 240 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HATAY

'Su ücreti fahiş'

'Su ücreti fahiş' Halkların Demokratik Partisi (HDP) İskenderun ilçe yönetimi ve HDK Meclis Grubu Yenel Yönetimler ve Çevre Komisonu,...

'Bölgesel ayrım yapmadık'

'Bölgesel ayrım yapmadık' Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMO) Başkanı A...

KÖŞE YAZARLARI

Reyhanlı Barajı28 Ocak 2015

GALERİ

HAVA DURUMU

iskenderun


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi