ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
'Yardımcı hizmetler sınıfı memur olsun'

'Yardımcı hizmetler sınıfı memur olsun'

Tarih 03 Mayıs 2013, 07:59 Editör SES Gazetesi

Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, devlette hizmetli, teknisyen yardımcısı, aşçı, şoför vb. olarak anılan ve sayıları 150 bini bulan 'yardımcı hizmetler sınıfında' çalışanların kadrolarının tamamının memur statüsüne geçirilmesi için TBMM Başkanlığına yasa teklifi verdi.

Ediboğlu, yasa teklifinde, Devlet Memurları Kanunun 36. maddesinin sekizinci fıkrasının şu şekilde değiştirilmesini önerdi: "Kamu Kurumlarında 657 Sayılı Kanunun 36. maddesinde  belirtilen kapsamda Yardımcı Hizmetler Sınıfında Kadrolu Çalışan Personellerin tamamı, Memur Statüsü Hakkını Kazanarak Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçerler. Bütün Kamu Kurumları, her türlü yazı ve dosya dağıtmak ve toplamak, müracaat sahiplerini karşılamak ve yol göstermek; hizmet yerlerini temizleme, aydınlatma ve ısıtma işlerinde çalışmak veya basit iklim rasatlarını yapmak; ilaçlama yapmak veya tedavi kurumlarında hastaların ve hastanelerin temizliği ve basit bakımı ve işletilmesi ve benzeri nitelikteki hizmetleri yaptırmak veya kurumlarda, çarşı ve mahallerde koruma ve muhafaza hizmetleri gibi ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde her kurumun özel bünyesine göre ve yine bu mahiyette olmak üzere ihdasına lüzum gördüğü personelleri üçüncü şahıslara ihale yoluyla gördürmek zorundadır."
Birçok kurumun, Yardımcı Hizmetler Sınıfının yapması gereken temizlik, kalorifer yakma gibi işlerini, ihale yoluyla yaptırdığını anımsatan ve kurumlarda Yardımcı Hizmetler Sınıfında Memura ihtiyaç duyulduğunu belirten milletvekili Ediboğlu, teklif gerekçesine ilişkin olarak da şunlara yer verdi: "Yardımcı Hizmetler Sınıfı maalesef Memurluğu Temsil etmemekte olup, bir nevi İşçiliği temsil etmektedir.  Çünkü düz işçi ile Yardımcı Hizmetler Sınıfı aynı işi yapmaktadır. Bu durum 657’de bir tezatlık oluşturmaktadır. Bu tezatlığı ortadan kaldırmak gerekmektedir. Siyasi nedenlerle bazı yöneticiler, Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki memurlar arasında ayrım yaparak, kişisel çıkarlarına uygun bir şekilde, kimi hizmetliyi evrak işinde, kimi hizmetliyi temizlik işinde çalıştırarak, anayasanın eşitlik İlkesini bozmakta, aynı zamanda memurlar arasında ayrımcılık yaratmaktadır. Bu durum toplumun devletimize olan güvenini sarsmaktadır. Yardımcı hizmetler sınıfında bulunan personellerden önlisans, lisans ve yüksek lisans mezunları olmasına rağmen kurumlarca görevde yükselme yönetmeliği açılmadığından donanımlı birçok personel bulunduğu pozisyon itibari ile atıl olarak hallerine terk edilmiştir."

Bu haber 499 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TÜRKİYE

'Komplolar açığa çıkarılmalı'

'Komplolar açığa çıkarılmalı' 19-24 Aralık 1978 tarihlerinde yaşanan Maraş olaylarında yaşamını yitirenler 36. yıl dönümünde anıldı.

'Soydaşlar gelsin' imzası

'Soydaşlar gelsin' imzası Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı İskenderun Şubesi, Doğu Türkistan'daki 300 Uygur Türkünün Türkiye'ye g...

KÖŞE YAZARLARI

Kitaplar yeni çağın habercisidir19 Aralık 2014

GALERİ

HAVA DURUMU

iskenderun


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi