ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Irak petrolünün Akdeniz'e inmesine önerge

Irak petrolünün Akdeniz'e inmesine önerge

Tarih 09 Mart 2013, 07:10 Editör SES Gazetesi

Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile yapılan ve Kuzey Irak petrol ve doğalgazının Türkiye üzerinden dünya piyasalarına satılabilmesi anlaşmasından sonra yaşanan süreçte, alınan petrollerin tankerlerle Akdeniz'e taşınmaya başlamasını önergeyle parlamentoya taşıdı.

Milletvekili Dudu, TBMM Başkanlığına verdiği ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "-Irak’ın kuzeyindeki petrollerin Batı’ya aktarılması için hazırlanmış olan herhangi bir proje var mıdır? Eğer varsa bu projeyle ilgili olarak şimdiye kadar hangi çalışmalar yapılmıştır? Proje hangi aşamadadır? Irak’ın kuzeyindeki petrollerin Batı’ya aktarılmasıyla ilgili olarak şimdiye kadar herhangi bir şirketle, herhangi bir anlaşma imzalanmış mıdır? Eğer imzalanmış ise; bu anlaşma hangi kurallara göre gerçekleşmiş ve kimlerle yapılmıştır? Konu Meclis gündemine getirilmeden, Batı’ya petrol aktarımı için Powertrans ve Siyah Kalem şirketlerine ihale edildiği haberleri doğru mudur? İlgili petrol aktarımını yapacak olan şirketlerin hangi özellikleri taşıması gerekmektedir? Basında yer alan haberlerde; “doğal gaz boru hattı ihalesi projesinde İran’a baskı yapıldığı”söylentileri yer almaktadır. Doğalgaz boru hattı projesi ihalesine hangi şirketler girmiş ve ihale hangi şirkete hangi şartlarla verilmiştir?"

'Okul arkadaşı, nakliye şirketinin ortağı mı?'
Milletvekili Dudu, "Petrol nakliyesi bir yandaşa verildi mi?" diye sorduğu yazılı açıklamasında da "Irak Merkezi Hükümeti’nin devre dışı bırakılarak, Bölgesel Kürt Yönetimi ile yapılan anlaşma zaten tam bir muamma iken, şimdi de olayla ilgili gelen haberler tam bir kayırma yaşandığını gösteriyor. Başbakan’a soruyorum. Irak’ın kuzeyindeki petrollerin Batı’ya aktarılması için nasıl bir yol izlemektesiniz? Irak’ın kuzeyindeki petrollerin Meclis gündemine getirilmeden gizli bir anlaşma ile Batı’ya aktarılması için Powertrans ve Siyah Kalem şirketlerine ihale edilmesi haberleri doğru mudur? Enerji ihalelerinde, Enerko’nun sahibi Fatih Baltacı örneğinde olduğu gibi komşuluk ilişkilerine öncelik tanıyor musunuz? Enerko Enerji’ye verilen ihalelerde, şirketin sahibi Fatih Baltacı’nın, bir dönem AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi olan Hasan Karahan’ın yeğeni olmasının etkisi var mıdır? Kasım 2010’da Der Spiegel’in, Wikileaks’te yayımlanan ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerinde iddia edildiği gibi, petrol işlerini özelleştirirken kendinize de pay ayırıyor musunuz? İran’a baskı yaparak, doğal gaz boru hattı projesine okul arkadaşınızın bir şirketini ortak ettirdiğiniz iddiası doğru mudur?" ifadesine yer verdi. 

Bu haber 521 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SİYASET

Anadolu Partisi Arsuz'da örgütlendi

Anadolu Partisi Arsuz'da örgütlendi Hataylı Ayhan Kara'nın Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi olduğu ve Ankara Milletvekili Emine Ülker Ta...

Çelik, güven tazeledi

Çelik, güven tazeledi Saadet Partisi (SP) İskenderun ilçe kongresinde Halil İbrahim Çelik yeniden başkanlığa seçildi.

KÖŞE YAZARLARI

SOYSUZLUK22 Aralık 2014

GALERİ

HAVA DURUMU

iskenderun


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi