“İnönü´nün liderliği Yemen´de doğdu”
Gazetemiz yazarı sadullah Çağlar, 19910´da Yemen´de yürütülen müzakereden başlayarak İkinci Dünya Savaşı dönemine kadar İnönü´nün iç ve dış politikadaki yerini anlattı.
Tarih: 25.10.2018 10:26:57

Sadet Berkyürek/İskenderun

2. Dünya Savaşı dönemi Türkiye´nin iç politika sürecini İsmet İnönü´nün ‘bizi babasız bırakmadım´ sözleriyle özetleyen gazetemiz yazarı Sadullah Çağlar, İnönü´nün diplomasideki başarısının 1900´lerin başında isyanların sürdüğü Yemen´de İmam Yahya ile barış anlaşması imzalanmasıyla görünür olduğunu belirtti. Çağlar, “İnönü´nün liderliği Yemen´de doğdu” dedi.
Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği´nin ortak geleneksel etkinliği Çarşamba Sohbetleri´nde İnönü´lü Yıllar konulu konuşmasında Sadullah Çağlar, 19910´da Yemen´de yürütülen müzakereden başlayarak İkinci Dünya Savaşı dönemine kadar İnönü´nün iç ve dış politikadaki yerini anlattı. Yemen´de savaş yerine ortak bir çizgide buluşulmasını öneren İnönü´nün, çatışma yerine öneriler üzerinde müzakereyi gerçekleştirdiği, toplantı sürecinin 3 ay sürdüğünü ve anlaşmayla sonuçlandığını, barış anlaşması imzalandığını aktaran Çağlar, “İsmet Paşa´nın liderliği aslında Yemen´de doğdu. Aralarında İstanbul İşgal Kuvvetleri komutanı ile işgalci devletlerin temsilcilerinin yeraldığı Mudanya Konferansı´na heyet oluşturulması gündeme geldiğinde Atatürk İsmet Paşa´yı önerdiği zaman başta Rauf Bey, Kazım Karabekir diplomat olmayan yönüne dikkat çekerler. Ve Mudanya Mütarekesi müzakerelerinde İsmet Paşa´nın tezleri kabul edilir. İnönü´nün Lozan´a seçilmesinin de ardında Yemen ve Mudanya Mütarekesi görüşmeleri yatar” diye konuştu.

Avrupa´da modayken üniformayı çıkardılar
İkinci Dünya Savaşı´nın Türkiye açısından hala incelenmesi gereken yönleri bulunduğunu, İstanbul´da karartma gecelerini en güzel Atilla İlhan´ın kitabında bulunabileceğini, aynı dönemde özellikle Nazi Almanya´sından Yahudi asıllı bilim adamları ve sanatçılarının iltica taleplerinin Türkiye tarafından kabul edildiğini, iltica politikasının Türkiye´de mimariden tıptaki gelişmelere olmak üzere çok yönlü olumlu etkilerine dikkat çeken Çağlar, sözkonusu dönemde Avrupa´da üniformanın moda olduğuna dikkat çekti. Çağlar, “İki adam; Atatürk ve İnönü üniformayı çıkardılar ve bir daha giymediler. Ancak İsmet Paşa´nın İkinci Dünya Savaşı´nda işi Lozan´dan daha zordu. Lozan´da yanında Atatürk vardı. İkinci Dünya Savaşı´nda tek başınaydı. Aydınlar, yazarlar dahil savaş yanlısı bir yaklaşım vardı. İkinci Dünya Savaşı dönemi Türkiye´de diplomasi, Kanada´da tez konusu olarak inceleniyor. İnanılmaz bir diplomasiyle Türkiye savaşa sokulmadı” hatırlatmasında bulundu.

İki liderin de hedefi aydınlanmaydı
Türkiye´de çok partili yaşama geçişte de Atatürk ve İnönü´nün rolünü ‘Geri kalmış bir ülkede hiç kimse mehdi iktidarını kendi eliyle vermez´ sözleriyle özetleyen Çağlar, iki liderin politikaları ve yaşam pratikleriyle aydınlanmayı hedeflediklerini belirtti. Türkiye´nin İkinci Dünya Savaşı yılları Türkiye´sinin İnönü´nün ‘Ekmeği karneye bağladık ama sizi babasız bırakmadık´ sözleriyle de açıklandığını kaydeden Çağlar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Askerler, aydınlar, gazeteciler savaş yanlısı iken bir tek adam savaşa karşı direndi ve inanılmaz bir diplomasiyle ülkeyi savaşa sokmadı. Hitler´le, Stalin´le oynadı. Kahire Konferansı´na gitti. İmparatorluğun başbakanı 3 gün Adana Yenice´de kaldı. İkinci Dünya Savaşı´ndaki adam tek başına direndi, barış dedi.”
Aynı dönemin toplumsal olayları ve etkilerini de değerlendiren Çağlar, İstanbul´da yaşanan 6-7 Eylül olaylarını ‘insanlığın en büyük utancı´ olarak tanımladı, aynı dönemde ‘adı sola çıkmış yazar-çizerlerin yargılandığını hatırlatan bu olayların ardından aralarında aydın, bilim adamı, sanatçıların da olduğu 100 bin kişinin ülkeden ayrılmasının kayıplarına dikkat çekti: “Onların gitmesiyle kent kültürü gitti, toplum köylüleşti”.
Kaynak:

"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
İskenderun trafiğinde yönlerin değiştirilmesine tepki.
"Bor, bitkiler için de gerekli"
"Bor, bitkiler için de gerekli"
İSTE öğretim üyesi Dr. İrem Uluışık, bor madeninin kullanım alanının çok yaygın olduğunu, bu konuda araştırma ve yapılan yatırımların da arttığını belirtti.
"Beyanname, ortak değer"
"Beyanname, ortak değer"
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 70. yıl
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, İSDEMİR´e teknik gezi gerçekleştirdi.
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay il teşkilatı, yaptığı genel kurulla Fehmi Uçar´ı yeniden il başkanlığına getirdi.
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde çok sayıda belediye başkan aday adayı olduğunu ifade ederek, "Bu olayın kangren olmadan en adaletli ve demokratik bir şekilde çözülmesini istiyorum.
195 litre atık yağ toplandı
195 litre atık yağ toplandı
Samandağ´da geri dönüşüm projesi
"Haklarda aşınma var"
"Haklarda aşınma var"
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi´nin 70 yılı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Metoroloji Müdürlüğü, Hatay´ın da içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesinde havanın dün gece başlayan ve bugün de süreceği tahmin edilen çok bulutlu, sağanak yağmurlu ve yer yer kuvetli rüzgarın etkisinde olacağını bildirdi.
Sürücüden kornalı protesto
Sürücüden kornalı protesto
HBB´nin, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirmesi
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akın Savaş Toklu, İskenderun teknik Üniversitesinde eğitim alan mühendislik fakültesi öğrencilerine "Satürasyon dalışı" tekniğini anlattı ve bu tekniğin ülkemizde ilk kez Avrasya Tüneli projesinde kullanıldığını ifade etti.
Üst geçit yapımı sürüyor
Üst geçit yapımı sürüyor
İskenderun Meslek Yüksekokulu önü
Milletvekilinin ağabey acısı
Milletvekilinin ağabey acısı
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir abisi ve Hatay eski Milletvekili Nurettin Tokdemir´in kardeşi emekli öğretmen Bilgin Tokdemir, geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi.
Valiye ziyaret sürüyor
Valiye ziyaret sürüyor
İçişleri Bakanlığı GAMER Başkanı Selim Çapar ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
Kentte trafik ´tersine´
Kentte trafik ´tersine´
HBB, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi