Hatay, ´daire´ projesinde
K2 Çağdaş Sanat Derneği koordinatörlüğünde yürütülen "Konuk sanatçı" programı aracılığıyla sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları arasında ağ oluşturmak konulu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen "Kamu sektörü ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğinin güçlendirilmesi için ortaklıklar ve ağlar hibe programı” kapsamında desteklenmeye hak kazandı.
Tarih: 21.6.2019 11:00:32

Antakya/SES

 Program, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından sivil toplum destek programı çerçevesinde yürütülüyor. Program kapsamında destek alan Türkiye genelindeki 10 proje arasında bulunan “daire” adı verilen projenin bütçesi, 529 bin avro olarak belirlendi.
Hatay Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "Türkiye´de sanat alanında faaliyet gösteren kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının güncel sanata ilişkin politika oluşturma ve karar alma süreçlerine dahil olmalarını sağlamak için kendi aralarındaki işbirliğini güçlendirerek sanat alanındaki kapasitelerini geliştirmeyi amaçlıyor. Türkiye´den Göçebe Akıl (NomadMind) Tasarım ve Sanat Uygulamaları Derneği (İzmir), Troya Kültür Derneği (Çanakkale) ile Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Slovenya´dan SCCA-Ljubljana Çağdaş Sanat Merkezi´nin ortaklığında hayata geçirilecek. Proje, İzmir, Çanakkale, Hatay, İstanbul, Sinop, Diyarbakır, Mardin, Nevşehir ve Mersin olmak üzere Türkiye´nin dokuz ilinde uygulanacak. K2 Çağdaş Sanat Derneği koordinatörlüğündeki konuk sanatçı programı olan Daire Projesi´nin Avrupa Birliği´nden hibe desteği aldı. Tarihi Havagazı Fabrikası´nda düzenlenen basın toplantısında “konuk sanatçı programları aracılığıyla sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları arasında ağ oluşturmayı” amaçlayan projesinin tanıtımı gerçekleştirildi. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan ´daire´ projesi tanıtımına, K2 Sanat Derneği Başkanı Ayşegül Kurtel, Dışişleri Bakanlığı AB İşleri Uzmanı Ceyhan Çiçek, K2 Çağdaş Sanat Derneği proje danışmanı Recep Tuna, K2 Çağdaş Sanat Derneği proje koordinatörü Orkide Salar, Hatay Büyükşehir Belediyesi YK üyesi Hasan Maden, Troya Kültür Derneği proje yöneticisi Deniz Erbaş, Nomad Mind Mimarı Çiçek Tezer Yıldız katıldı."
HBB´nin açıklamasına göre, K2 Çağdaş Sanat Derneği Proje Koordinatörü Orkide Salar, varlık ve birlik ekseninde evrenin ritmini simgeleyen kapsayıcı projenin 15 Ocak 2019 tarihinde başladığını ve 14 Eylül 2020 tarihinde tamamlanacağını belirtti. Daire kapsamında Seçici Kurul tarafından dokuz ilde “Konuk Sanatçı Programı” uygulamalarını yürütmek üzere yurt içi ve yurt dışından bu alanda bilgi ve deneyim sahibi dokuz sanatçının belirleneceğini ifade eden Salar, her ilde konuk sanatçılar için ulusal bir açık çağrı yapılacağını ifade etti. İzmir merkezli projenin uygulandığı illerde kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin temsilcileri ile tanıtım toplantıları, ihtiyaç analizleri, olanak tespitleri, çalıştaylar, paneller, gösteriler ve sergiler düzenleneceğini belirten Salar, açıklamaya göre, Sivil toplum kuruluşlarının yönetim ve iletişim kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik faaliyetleri de içeren proje tanıtım etkinliğinden kapanışa kadar güncel sanat alanında genel bir farkındalık yaratmayı da hedefliyor” değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Deniz ulaşımına  ortaklık çağrısı
Deniz ulaşımına ortaklık çağrısı
Arsuz belediye Başkanı Güven, İskenderun ve Samandağ belediyelerinin işbirliğiyle deniz ulaşımını hayata geçirmek istediklerini belirtti.
Kaşıkçı´dan Yayman´a otoban göndermesi:
Kaşıkçı´dan Yayman´a otoban göndermesi:
“Teşekkürü unutmuş”
Üniversiteler için güvenlik koordinasyonu
Üniversiteler için güvenlik koordinasyonu
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında Üniversite Güvenlik Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi.
“Destek dışı açıklama zarar vermesin”
“Destek dışı açıklama zarar vermesin”
SP GİK Üyesi Çalışkan´dan harekat değerlendirmesi
Hatay Kart yaygınlaşıyor
Hatay Kart yaygınlaşıyor
Toplu taşıma iyileştirme çalışmaları kapsamında Hatay Büyükşehir Belediyesi EÜTS sistemini yaygınlaştırıyor.
“Alışverişi yerel esnaftan yapın”
“Alışverişi yerel esnaftan yapın”
İTSO´nun öncülüğünde Yerel Esnafa Destek Kampanyası başlatıldı
Çağın en yaygın hastalığı: Meme kanseri
Çağın en yaygın hastalığı: Meme kanseri
İskenderun Gelişim Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal, ‘1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı´ kapsamında, meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekti.
Medeniyetler Korosu´yla birlikte söyledi
Medeniyetler Korosu´yla birlikte söyledi
Geçtiğimiz hafta Leverkusen Musiki Cemiyeti Korosu ile sahneyi paylaşan Antakya Medeniyetler Korosu, bu kez Seren Serengil´i konuk etti.
Abone olmayanın servis kutusu sökülecek
Abone olmayanın servis kutusu sökülecek
AKSA Çukurova´dan ‘Mutfaklarda doğalgaz dönüşüm kampanyası´
29 tarım işçisi yaralandı
29 tarım işçisi yaralandı
Olayda 1 kişi hayatını kaybetti
"Muhtarlık, demokrasinin en eski kurumu"
"Muhtarlık, demokrasinin en eski kurumu"
Arsuz´a bağlı Hacıahmetli Mahallesi muhtarı İsmail Kıra, 1829 yılından bu yana faaliyetini sürdüren muhtarlığın, ülkemizde yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden kurum olduğunu belirtti.
´Yeni bir söylem ve diyaloğa doğru´ projesi
´Yeni bir söylem ve diyaloğa doğru´ projesi
Sığınmacılarla ilgili alanda çalışan medya ve STK´lar başvurabilecek
Bahriyeliler and içti
Bahriyeliler and içti
İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı Komutanlığında düzenlenen törenle 2019/4 tertip er bahriyeliler and içti.
Belediyenin bakan ziyareti
Belediyenin bakan ziyareti
Bazı görüşmelerde bulunmak üzere Ankara´ya giden İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile bazı Hatay milletvekillerini ziyaret etti.
Parkta çocuk etkinliği
Parkta çocuk etkinliği
Arsuz Belediyesi TCDD Parkında çocuklara yönelik etkinlik düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi