Berfin için önerge
İskenderun´da yüzüne kezzap atılmıştı
Tarih: 3.5.2019 10:29:46

Nesrin Geyik/İskenderun

İskenderun´da dersaneden evine giderken, yaşadığı sokak yakınlarında yüzüne asit (kezzap) atılarak dükülmesi üzerine bir gözünü kaybeden, diğer göz korneası erimeye başlayan, üzünün tamamında ve boynunda ciddi yanıklar oluşması nedeniyle tedavisi ve ameliyatı için 390 lira gereken Berfin Ö.´nün durumu, soru önergesiyle parlamentoya yansıdı. Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´ya yönelttiği önergede, "Berfin ve benzer şekilde erkek şiddeti sonucu yaralanan kadınların tedavilerinin tamamı neden devlet tarafından karşılanmamaktadır? Yaşadığı saldırının izlerini bedeninde taşıyan kadınların hayata yeniden başlayabilmelerini sağlamak devletin görevlerinden değil midir?" diye sordu. İskenderun Kadın Platformu, Berfin´in tedavisine katkı sunmak amacıyla dayanışma kahvaltısı düzenlemiş, 1 Mayıs tertip komitesi de kentte yapılan mitingde destek çağrısı yapmıştı. Berfin için yardım toplama kampanyası yapılabilmesi için başvuru yapıldığı, ancak kararın henüz çıkmadığı biliniyor.
Berfin Ö.´nün, İskenderun´da, 15 Ocak 2019´da yaşadığı olayda saldırıyı Ozan Ç. adlı kişinin ´reddedildiği için´ yaptığını ve tutuklandığını, ancak yargılamanın henüz başlamadığını ifade eden milletvekili Oruç, önergesinde, "Berfin, saldırıda oluşan yanıklar ve gözleri ile ilgili çok sayıda ameliyat geçirmiştir. Ancak Berfin´in tedavi sürecinde birçok ameliyat daha geçirmesi gerekmektedir. Maliyeti yaklaşık 390 bin TL olan ameliyatlar ise ´estetik ameliyat´ olması nedeniyle karşılanmamaktadır. Bu nedenle İskenderun Kadın Platformu Berfin ile dayanışma kampanyası başlatmak istemiş, gerekli başvuruları yapmıştır. Platform, sosyal medyada konuyu gündeme getirmiş ve destek almaya çalışmaktadır" ifadesine yer verdi.
Milletvekili Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Berfin Ö. ve benzer şekilde erkek şiddeti sonucu yaralanan kadınların tedavilerinin tamamı neden devlet tarafından karşılanmamaktadır? Yaşadığı saldırının izlerini bedeninde taşıyan kadınların hayata yeniden başlayabilmelerini sağlamak devletin görevlerinden değil midir? Erkek şiddetine maruz kalmış ve bu nedenle tedavi olmaları gereken kadınlarla ilgili özel çalışmalarınız var mıdır? Bu kadınların hem fiziksel hem de psikolojik tedavilerinin tamamının yapılması için Bakanlığınızın Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı ile eşgüdümlü çalışmaları var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir? Yoksa neden yoktur? Görme kaybı olan gözünde kornea erimesi teşhisi konan Berfin´in ancak erken müdahale ile gözünün kurtarılması mümkündür. Ancak Berfin´in tedavi masraflarını karşılamak üzere yapılmak istenen bağış kampanyasının başlayabilmesi için izlenmesi gereken prosedürler nedeniyle süreç uzamaktadır. Bakanlığınızca verilecek iznin alınabilmesi neden bu denli uzamaktadır? ardım kampanyaları; İlçeye başvuru, ardından İl´e sonrasında Valiliğin Bakanlıkla paylaşması ve Bakanlığınızca Kurul onayı, uygun görüşünün ardından verilen izinle yapılabilmektedir. Söz konusu yardım kampanyalarının zaruri ihtiyaç nedeniyle yapıldığı göz önüne alınırsa, bu sürecin ivedilikle ilerlemesi gerekmez mi? Daha hızlı sonuç almak için tedbirler alınamaz mı?"
Kaynak:

‘Akşam pazarı kalabalığı önlensin´ kararı
‘Akşam pazarı kalabalığı önlensin´ kararı
Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu, pazarlarda sosyal mesafenin korunması ve akşam pazarı kalabalığının önlenmesi istendi.
Sahte dezenfektan operasyonu
Sahte dezenfektan operasyonu
İş yeri sahibi Suriye uyruklu S.H, gözaltına alındı.
Arsuz´da ‘virüs´ denetimi
Arsuz´da ‘virüs´ denetimi
Arsuz´da da yol arama kontrol noktalarında denetimler sıkılaştırıldı
Büyükşehir kira ödemelerini Haziran´a uzattı
Büyükşehir kira ödemelerini Haziran´a uzattı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), kira ve ecrimisil 1. taksidinin ödemesini 31 Mart yerine 30 Haziran´a uzattı.
HBB ateş ölçer ile karşılıyor
HBB ateş ölçer ile karşılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında yeni uygulama başlattı.
“Evde kalın ve hijyene dikkat edin”
“Evde kalın ve hijyene dikkat edin”
Arsuz belediye Başkanı Güve: Biz belediye olarak da sterilizasyonla, ilaçlamayla ve başka ihtiyaçlarla ilgili işlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Arsuz halkına sesleneceğim tek şey; evinizde kalın ve hijyene dikkat edin.
Arsuz´da dezenfekte ve larva mücadelesi
Arsuz´da dezenfekte ve larva mücadelesi
Arsuz Belediyesi ekipleri dezenfeksiyon çalışmalarının yanı sıra sivrisinek mücadelesi kapsamında larvasit ilaçlamasını da sürdürüyor.
Hatay için fırtına uyarısı
Hatay için fırtına uyarısı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, zaman zaman hızı 90 kilometreye varacak fırtına uyarısı yaptı
5 bin 500 kişiye ulaşıldı
5 bin 500 kişiye ulaşıldı
Hatay Valisi Rahmi Doğan, oluşturulan Vefa Destek Grubu´nun bugüne kadar 5 bin 510 kişiye ulaşarak ihtiyaçlarına cevap verdiğini bildirdi.
Hastane kendi ihtiyaçlarını üretiyor
Hastane kendi ihtiyaçlarını üretiyor
Hatay Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan cerrahi maske dikim atölyesi ile günlük bin 500 adet cerrahi maske üretimi başlatıldı.
İSÇEİD: 65 yaş üstüne destek uygulaması güçlendirilmeli
İSÇEİD: 65 yaş üstüne destek uygulaması güçlendirilmeli
Vefa Sosyal Destek uygulamasının aksayan yönlerinin giderilmesi önerilerinde bulunan İSDEMİR Çalışan Ve Emekliler Derneği İSÇEİD Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Er, “Emeklinin maaşı insanca yaşama layık bir maaş haline getirilmesi gerekmektedir” dedi.
32 çalışan daha emekliye ayrıldı
32 çalışan daha emekliye ayrıldı
Bir yılda 62 çalışan emekliye sevkedilmiş oldu
Arsuz girişine 200 Adet çınar dikildi
Arsuz girişine 200 Adet çınar dikildi
Arsuz girişindeki karayoluna 200 adet çınar fidanı dikildi.
Şubelere polis bariyerli önlem
Şubelere polis bariyerli önlem
Arsuz Kaymakamlığı tarafından, koronavirüs salgınına yönelik önlemler kapsamında sosyal mesafenin korunması amacıyla ilçedeki banka ve PTT şubeleri önüne bariyer koyduruldu.
HBB´den 65 yaşa çay ve şeker
HBB´den 65 yaşa çay ve şeker
Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire başkanlığına bağlı Sosyal Doku ekipleri İskenderun´da da belirlenen yalnız ve yardıma muhtaç 65 yaş üstü yurttaşların evlerine çay ve şeker dağıtımına başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi